Haber & Duyurular

Bahçelerle ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları

Yayınlanma Tarihi: 22/01/2021

S.S FATİH KONUT ÜRETİM YAPI KOOPARATİFLERİ BİRLİĞİ İLE ARSALARA AİT AÇIKLAMALAR

 

   Arsa alım için talepte bulunanların sorabilecekleri sorulara açıklık getirmek için aşağıdaki şekilde açıklamalarda fayda görülmüştür.

 

SORU   : SUNULAN ARSALAR KİME AİTTİR?

CEVAP  : S.S Fatih Konut Üretim Yapı Kooparatifleri Birliğine ait olup,Birliğe bağlı Kooparatiflere arsa tahsisi yapılmaktadır.

SORU   : FATİH BİRLİĞE BAĞLI OLDUĞUNU SÖYLEDİĞİNİZ BU ARSALARIN YERİ NEREDEDİR?

CEVAP  : Ankara ili.Bala ilçesi hudutları içerisinde Ankara-Konya yolu üzerinde Karayoluna 4 Km. mesafe olan Bağ çi Mahallesi ile Yöreli Mahallesi arasındadır. Adana-İstanbul otobanı yakınında yer almaktadır.

SORU   : ARSALARIN TAPULARI VARMIDIR.TAPU MÜLKİYETLERİ KİMİN ÜZERİNDEDİR?

CEVAP  :Arsaların Mülkiyeti S.S Fatih Konut Üretim Yapı Kooparatifleri Birliği adına tanzim edilen sözleşmeler tamamlanmış, ve kooparatifimize Tapu ön tahsis belgesi verilmiştir. Borcun tamamı ödenmesini müteakip tapu devri yapılacaktır.not (330-5) parselin tapu devri alınmıştır.

SORU   : ANILAN ARSALARI GÖREK İSTERSEK NASIL GİDERİZ?

CEVAP  : Kendi aracınız var ise Aracınızla Yok ise yetkili elemanlarımız refakat edecektir. bir gün önceden haber verimesi rica olunur.

SORU   : PLANLAMA YAPTIĞINIZ ARSALAR HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

CEVAP  : Arsalar 96.565.03 M2 omak üzere Birinci Etap olarak  proğrama alınmış ve talep sahibi ilgili kooparatife ön tahsis belgesi verimiştir.

SORU   : ARSALARIN FİATLARI NEDİR VE HAZIRLANMIŞ BİR ÖDEME PLANI VARMIDIR?

CEVAP  : Birliğimizin vrmiş olduğu hizmetler KAR AMAÇLI bir kuruluş olmadığından Arsa alımlarında ki maliyetler üzerinden yansıtılarak kooparatiflere arsa tahsis edimektedir. Ancak genel kurul kararına bağlı olarak sadece hizmet katılım payları ilave edilerek değerlendirilmektedir.Ödemeler peşin veya vadeli olarak yapılmaktadır.

SORU   : PLANLAMA YAPTIĞINIZ ARSALAR HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

CEVAP  : Arsalara ait Yerleşim Panında Yer alan müşterek alanlar dahil edilerek 500 m2 bürüt alan olarak planlanmış ve 1 hisseden fazla alımlar serbest bırakılmıştır.

SORU   : ARSALARIN İMAR PLANI HAKKINDA BİLGİ VERİRMİİNİZ?

CEVAP  : Arsa Tahsis Belgesinde geçen M2 ler esas alınarak İlerideki dönemlerde bölgenin imar plan alanlarının genişletilmesi halinde arsalarımız ( 2 etap arsalarımız alınarak bu genişleme için gerekli adımlardan biri atılmıştır) ile ilgili yapılan planlamanın iara uygun hazırlanmış olduğunda her hangi bir zorluk yaşanmıyacaktır.

SORU   : ARSA TAHSİS BELGESİ HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

CEVAP  : Taraflarca İmzalanmış olan tahhütnamelerde görüldüğü üzere onaylı arsa ön tahsis belgesi tanzim edilerek kooparatiflere vrilmiştir. Kooparatiflerin birliğe bağlı borçlarının ödenmesi halinde birlik tarafından koparatife tapu devri yapılacaktır.

SORU   : ARSAMI ALMAM HALİNDE KONUT YAPMAK İSTERSEM PROJE VERECEKİSİNİZ?BU ARSAYI NE MAKSATLA KULLANACAĞIM KONUT YAPMAK İSTERSEM KONUT KREDİSİ KULLANABİLİRMİYİM?

CEVAP  : 1. Almış olduğunuz arsada tarım üretimi uygulamalı ekolojik tarım bahçesinde organik sebze ve meyve Yetiştireceğiz Bahçe olarak kullanabilirsiniz.

                2. Tarafınıza Tahsis edilen mülkünüzdeki kullanımlarda, günübirlik tesis adı altında ikametiniz için Birlik Tarafından hazırlanmış olan Tip projeye uygun olmak üzere onay alınmış m2 leri belli ölçülerde hazırlanmış projeye göre oturum sağlanacaktır. Arsa üzerinde Tarım ürünleri üretmek Birlikte Hobi Bahçeleri adı altında Organik meyve sebze yetiştirmek hergün veya Hafta sonları DOĞAYLA BAŞBAŞA kalmak üzere kullanılacaktır.

                3.  Konut Yapımında Uygulamalar ise; İl ve ilçelerdeki imarlı arslar üzerinde bugün yaşadığınız konumda olan betonarme konulardaki imarlı arsalar üzerinde uygulanmaktadır.Halbuki sahip olacağınız bu arsaların size ilerde imar  uygulama yaplması halinde en az zaiyatlı hazırlanmış olan mevcut yerleşim planında yer alan tahhütnamenin 2 nci maddede yazılı açıklamalarda görülen hususlardan yararlanmış olacaksınız.

                   4. Konut Kredileri Şehirlerde yapılmakta olan m2 si 500 Tl ile 1500 Tl üzerinde değişen imarlı arsalar üzerinde Konut Yapılmaktadır. Almış olduğunuz arsanın 1 m2 si peşin 28 Tl vadeli 30 Tl dir.

SORU   : ALDIĞIM ARSA ÜZERİNDE KONUT YAPMADAN BAHÇE OLARAK KULLANABİLİRMİYİM?

CEVAP  : Almış olduğunuz arsaya Tarım ürünleri yetiştirmek üzere hazırlanmış olan parselde günübirlik tip proje uygulanmak üzere tasarlanmıştır.Betonarme Konut Yapımı ancak imar geçmesi halinde kullanılabilmektedir.

SORU   : ARSAYA AİT ALT YAPILAR VARMI BU HİZMETLER NELER OLACAK?

CEVAP  : Bu Hizmetlerin uygulamanmasına kooparatif ortağı- Kooparatif ve Birlik olamk üzere imzalanan üçlü tahhütnamelerde yer alan maddelerde sosyal ve teknik altyapı hizmetlerinde izah edilmiş olduğu şekilde gerçekleşecektir.Bölgemizde kanal yağmursuyu içme suyu elektrik doğalgaz iletişim ve benzeri hizmetlerin yerleşim alanında mevcut olması ortağa büyük imkan sağlamış olmaktadır. Bu hususta ilgili belediyeler ile yapılacak olan ön hizmet anlaşmaları ile evvelce uygulanan müktesep hak hizmetlerinden de ortaklar yararlanmış olacaktır.

SORU   : ALACAĞIM ARSANIN İLERİDE DEĞERİ İTİBARIYLE RANT SAĞLARMI?YATIRIMIN BANA SAĞLAYACAĞI FAYDALARI SÖYLERMİSİNİZ?

CEVAP  : Arsaların Birliğimiz Tarafından Kooparatiflere ön tahsis belgesi ile verilmiş olduğu tarihten itibaren bu günkü tarih itibari ile fiatlarında %30 artış olmuştur. Ayrıca hizmet payı hariç tapu alımlarındaki maliyetler üzerinden değerlendirilerek devirleri yapılmış olması nedeni ile ortaklara büyük bir rant geliri sağlanmış olacaktır.Bu hususta geniş bilgi ve açıklamalar tahsis belgesi ve 3 lü tahhütnamede ayrıca açıklanmıştır. Ankara il hudutları dahilinde ki tarım ürünleri üretimi olarak en hızlı gelişen bölge olan Konya oto karayolu Bala ilçesine bağlı Yöreli Köyüne ait Araziler çok kıymetli çok değerli hale gelmeye başlamıştır. Bu tür yapılan yatırımlar her zaman değer artışı ile orantılı olarak büyük fayda sağlamıştır. Bilgilerinize sunulur...

 

Fatih birlik Yönetim kurulundan alıntıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son Haberler

SATIŞ ELEMANI ARIYORUM

GAYRİMENKUL ALIM SATIMINDA KENDİNE GÜVENEN VE EK GELİR ELDE ETMEK İSTEYEN EKİP ARKADAŞLARI ARIYORUM.  İL...

Devamını oku

BAĞ EVİ, HOBİ BAHÇESİ OLANLAR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan, ‘Plansız alanlar imar yönetmeliğinde değişiklik yapılmas...

Devamını oku

Bahçelerle ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları

S.S FATİH KONUT ÜRETİM YAPI KOOPARATİFLERİ BİRLİĞİ İLE ARSALARA AİT AÇIKLAMALAR      Arsa ...

Devamını oku

Kira Öder Gibi Ev Nasıl Alınır.

Mortgage, insanların kolayca hatta kira öder gibi ev almalarını sağlamak amacıyla kurulmuş bir Gayrimenkul Finansm...

Devamını oku

Yeni bir konut alırken nelere dikkat edilmeli?

• Konutun projesi var mı? • Zemin etüdü yapılmış mı? (Zemin emniyet gerilmesi belirlenip katsayısın...

Devamını oku
 
https://www.ergencemlak.com/ © 2022 - Tüm Hakları Saklıdır -